Proteiny CFM – džungle příchutí


Stala se mi hrozná věc. Došel mi můj CFM protein a opět jsem stál před rozhodnutím, který koupit tentokrát. A samozřejmě otázka nejtěžší, kterou z příchutí zvolit. A vzpomněl jsem si na tento článek, který jsem kdysi dávno rozepsal a nedokončil. Představím několik dostupných proteinových nápojů předních výrobců se svým subjektivním hodnocením vybraných příchutí. Ostatně nad chutí se i dost zamyslím. Pojďme se podívat na dno odměrky (tedy pokud není na dně pixly jako obvykle 😀 ).

Půjde tentokrát o syrovátkové bílkovinné izoláty získané moderní šetrnou metodou mikrofiltrace CFM (Cross-Flow Microfiltration). Jedná se o metodu zaručující maximální čistotu bílkovin s velice dobrou stravitelností a také se zachováním biologických hodnot syrovátkových bílkovin. Tedy živočišné bílkoviny, které jsou TOP a za skvělou cenu. Navíc je to nejběžnější volba mnoha uživatelů. Není důvod utrácet peníze za něco méně zajímavého (např. výrobky „kosmetických značek“, beef proteiny, rostlinné proteiny; ano přiznávám – sóju v lásce opravdu nemám).

K čemu jsou proteinové nápoje

Ještě než se vrhneme k vlastním testům, zmíním v rychlosti pro jistotu i základní informaci pro nováčky v oblasti, protože právě pro ně především je tento blog. Proteinový nápoj v první řadě slouží pro zvyšení přijatých komplexních bílkovin během dne. Ano, to je vše. Kvalitní zdroj bílkovin obsahující všechny potřebné esenciální aminokyseliny (proto komplexní), navíc ve vhodném poměru. Pokud nemáte možnost dostatečného vyššího příjmu bílkovin v jídle, toto je možnost, jak si pomoci. Případně i jako náhrada svačiny, pokud není jiná možnost. Nejčastěji se proteinový nápoj používá právě po tréninku (cca půl hodiny po skončení tréninku). Tedy žádný zázračný prášek, jak si mnozí myslí…

Všeobecné zamyšlení nad příchutěmi

Na proteinový nápoj lze přesto pohlížet z různých úhlů pohledu. Pro někoho může být i jako chutná odměna za vydařený trénink (a motivace jít vůbec cvičit), pro někoho jiného jen normální funkční záležitost po tréninku k dosažení sledovaných cílů. Pro některé lidi to je i něco víc – prášek, kterým mohou ochutit a osladit jakékoli jídlo od ovesné kaše až po fitness buchty, které nehyzdí ani jedno zrnko cukru.

Navíc každý z nás má jinak nastavené chuťové buňky, jinak vnímáme různá sladidla (nemusím třeba stévii), jsme jinak citliví na umělou příchuť. Z toho důvodu existuje množství příchutí, někdy až prapodivných kombinací (třeba hnusák roku jogurt-meloun). Navíc podle výrobců i různě sladké kombinace. Každý si totiž vybere, co právě jemu vyhovuje. Někteří výrobci používají pouze umělá sladidla, jiní kombinují se stévií. Cukrem se tu nesladí, takže pokud uvidíte ve složení proteinu na prvním místě cukr (v libovolné podobě), vyfoťte si to jako trofej, zahoďte co nejdále a rychle zdrhejte pryč.

Teoreticky intenzitu chuti a sílu sladkosti můžete ovlivnit množstvím vody, v němž protein rozmícháte. Teoreticky, protože předchůdce proteiňáku CFM Evolution od Prom-in byl hnusně sladký i při čtyřnásobném množství vody… Tím se dostáváme k jádru tohoto zamyšlení a hlavní otázce – jak by měla být příchuť proteinu silná?

Každý máme míru intenzity příchutě jinou, někdo bude chtít chuť čistší, jiný maximálně silnou a podpořenou stejně agresivní vůní, sladší, krémovější, ještě více oříšků… Pokud budu chtít dochutit ovesnou kaši (jenže to bych musel snídat 😛 ), silná sladká aromatická příchuť lesního ovoce asi bude OK. Podobně Piňakoláda odpoledne místo svačiny. Ovšem ochutit ovesnou kaši úkolem proteinu není. Uvědomte si, že primárně bude většina z nás proteinové nápoje využívat právě po tréninku. Jako taková „sladká tečka“ tréninku v pořádku, chcete-li. Zní to i lákavě. Zamyslete se ale i nad tím, co na agresivní aroma (schválně nepíši vůni) nebo vlastní příchuť a vysokou sladkost řekne Vaše tělo (především žaludek) po cvičení. I v kombinaci případných dalších ochucených i neochucených doplňků (BCAA, kreatin, nakopávače,…). Pokud se po těžkém náročném tréninku celého těla sotva plazíte a lapete po každém kousku kyslíku okolo Vás, pravděpodobně dobu počkáte i s obyčejnou vodou, natož aby byla i slabě ochucená… …pokud můžete jít třeba na oslavu rovnou z posilovny, nepotřebujete proteinový nápoj, ale spíše vážné zamyšlení nad sestavením tréninku. Například Latté Macchiato od Prom-In obsahuje i kávu. Ano, chutná skvěle, ale pokud cvičíte navečer a později, nemusí být káva úplně vhodná. Nehoňte se tedy za tou nejluxusněji znějící příchutí, ale myslete na funkční stránku věci 😉

Vlastní testy proteinů

Jdeme tedy k vlastnímu testování a to pouze proteinů čistě CFM. Hodnotím pouze ty příchutě, které byly k sehnání ve formě vzorků. Není pravidlem, že všechny proteinové nápoje a příchutě mají i vzorky, případně některé jsou často i dlouhodobě nedostupné. Znovu připomínám, že jde o mé subjektivní hodnocení! Pokud Vám chutná nebo bude chutnat či vyhovovat jiná příchuť než mně, je to Vaše volba a je také v pořádku. Třeba i od jiného výrobce.

Všeobecně lze říci, že čokoláda, banán a možná i vanilka jsou pro začátek rozumnou volbou, kterou nic nezkazíte. Zároveň doporučuji objednat i vzorky a vyzkoušet, kterou další příchuť můžete objednat příště. Tedy pokud jako já neskončíte vždy stejně u čokolády 😀 Doposud jsem byl věrný firmě Amix a jejímu čokoládovému Isoprime CFM, nedávno se situace na trhu proteinových nápojů radikálně změnila, takže mám nového favorita. Konečně jsou k němu na trhu pár dní i vzorky příchutí, takže testuji a do týdne se můžete těšit na recenzi.

Uvedené odkazy jsou reklamní affiliate odkazy. Pokud přes ně zakoupíte, nestojí vás to nic navíc a já mohu získat drobnou provizi na financování provozu tohoto webu.

Amix: Isoprime CFM

Firma Amix Nutrition patří mezi přední velké hráče na trhu potravinových doplňků pro sportovce a po vlastních zkušenostech věřím, že je skutečně z pohledu kvality a přístupu jednička. Isoprime CFM je jejich „vlajkovou lodí“, v tomto případě 90% proteinový CFM izolát, takže skvělý do diety. Kilogramové balení vychází na 830Kč. Chuťově jeden z nejlepších na trhu, plná rozumně silná chuť bez větších umělin a hlavně bez nějakého „ocasu“ (např. 100% Whey od Nutrendu). Rozpustnost bezproblémová. Slazeno sukralózou Splenda (registrovaná značka Amixu) v rozumném množství. Obsahuje DigeZyme – komplex trávicích enzymů. Nevím proč, ale stalo se mi u některých balení, že po načnutí začal celkem rychle „chlupatět“ a potom se špatně rozpouštěl a lepil na šejkr.

Bližší informace a ceny: Amix IsoPrime CFM

Testováno většinou s 200ml vody.

 • Čokoláda – vynikající příchuť čokolády, kterou si člověk rád ukvedlá. Má oblíbená stálice 🙂
 • Banán – další skvělá příchuť. Aroma je výraznější než příchuť, takže chuťově nic extra výrazného, ale právě to může být její předností.
 • Vanilka – osobně vanilku všeobecně moc nemusím, je totiž skoro všude. Pokud Vám nevadí a máte ji rádi, této verze se bát nemusíte, byť je nepatrně sladší.
 • Čokoláda + kokos – přestože kokos nemám rád, tato kombinace tak špatná nebyla, ale klasická čokoláda je podle mne lepší. Zvláště po tréninku.
 • Mocca, choco, coffee – celkem zajímavá kombinace, na mne ale už až přeplácaná.
 • JahodaLesní plody – jahodová příchuť je vždy a u všeho znatelně umělá, tedy alespoň pro mne, který zná domácí jahody ve větším množství… Každopádně chuťově výraznější protein a oproti ostatním příchutím od Amixu ostřejší. Lesní plody mi přijdou podobné, ale mnoho lidí je rádo používá na ochucení ovesné kaše k snídani. Po tréninku bych si je osobně nedal.
 • Cookies – chuťově něco divného s náznakem nějakých ořechů a strašně sladké…
 • Bílá čokoláda – bílou čokoládu nemusím, tohle mi ji ani tolik nepřipomínalo, hlavně to bylo dost sladké. Jestli tedy bílou čokoládu milujete, zkuste si objednat vzorek.
 • Pistácie – po zkušenostech s hnusákem roku (pistácie z Pure CFM od Prom-In) jsem se opravdu bál ten sáček načnout. Bylo to ale veliké překvapení, jemná chuť, která opravdu připomínala pistácie a nad kterou by šlo zauvažovat. Dlouhodobě bych ji nejspíš pravidelně pít nevydržel.

Prom-In: CFM Evolution

Aktuální nová řada CFM proteinu od firmy Prom-In, která nelze s tou původní nepoživatelnou verzí Essencial Pure CFM 80 srovnávat (skvělá zpráva – už se nedá sehnat). Vše je totiž jinak. Naštěstí! Mohu tedy říci, že firma Prom-In má konečně použitelný proteinový nápoj a patří oprávněně na první příčky v oboru. Chuťově je málo výrazný s nízkou sladkostí, takže za mne plus, zvláště, pokud to kombinujete s dalšími doplňky (BCAA, glutamin, arginin,…) nebo si děláte mix různých proteinů (CFM, micelární kasein, hydro). Jako sladidla jsou použita sukraloza a neohesperidin E959, ale v naprosto minimálním množství. Tabulkové hodnoty jednotlivých aminokyselin výrobce uvádí dle pravidelných laboratorních rozborů a za kvalitou surovin si stojí. Cenově jsme na 555Kč za 1kg balení, což je skutečně nízká cena, ale rozhodně to není na úkor kvality. Kvalita je u značky Prom-In velice bedlivě sledována a testována, jedná se o velikou firmu splňující nejvyšší standardy podložené certifikáty, která si značkou Prom-In rozšířila tým odborníků v oboru fitness a portfolio výrobků. A to velice kvalitních výrobků se zachováním parádní ceny, BCAA Synergy i micelární kasein od Prom-Inu ostatně mohu doporučit také, glutamin,… Navíc hlídají aktuální výzkumy a relevantní výsledky v oboru, z čehož následně vychází při návrhu svých moderních produktů. Za to veliké plus, protože jsou tu i firmy z USA, které za posledních několik desítek let vyrábí stále stejné překonané výrobky a žijí jen setrvačně ze staré slávy…

Obsahem bílkovin přibližně 76 %, což je sice oproti „90“ od Amixu méně, ovšem Prom-In vsází na další přidané složky. Jednak trávící enzymy včetně laktázy (pro doštěpení zbytků laktózy, tento protein často nevadí ani lidem s intolerancí na laktózu), ale především to jsou glutamin a BCAA.

Proč by to mohlo být zajímavé? Protože glutamin i BCAA podporují regeneraci po tréninku a právě po tréninku je místo pro použití proteinového nápoje pro naprostou většinu lidí. Zde je právě vidět ta inovace dle moderních výzkumů. A jelikož to mnozí kombinují dohromady (v různých příchutích), takto to je již vše pohromadě se společnou příchutí. Sám to tak kombinuji také a přiznávám, kombinace čokoládového CFMka, vanilkového kaseinu, banánového hydra, neochuceného glutaminu a pomerančových BCAA je zajímavá 😀 Ušetříte ale odměrku relativně drahých BCAA (719Kč/550g) a glutamin také něco stojí. V součtu zajímavý produkt. A pro informaci – testoval jsem jen ve 150ml vody a téměř vše bylo sladké a ochucené jen nepatrně nebo adekvátně mírně, rozpustnost skvělá, pěnivost minimální.

Bližší informace a ceny: Prom-In CFM Evolution

 • Čokoláda – jemná chuť čokolády s náznakem sladkosti, můj favorit.
 • Vanilka – možný odrazový můstek, pokud nechcete čokoládu. Osobně mi přišla lehce umělá. Vynikající vanilka u Prom-Inu je každopádně v Micelárním kaseinu (a lepší než čokoláda).
 • Banán – celkem normální příchuť proteinu, kterou také většinou nic nezkazíte. Osobně bych ji dlouhodobě pít nevydržel.
 • Exotic Fruit – veliké překvapení testu, minimální chuť, nenápadná vůně a minimální sladkost, že jsem dokonce i přemýšlel nad objednáním.
 • Latte Macchiato (Ledová káva) – příchuť z dražší verze Top Choice, kde je obsažena i skutečná káva. Jemná chuť, která není třeba na svačinu v práci špatná. Pokud ale cvičíte navečer, je na zvážení, zda káva nebude navíc, kvalitní spánek má přednost. A jak jistě víte, kávu upřednostňuji kvalitní čerstvě mletou a neslazenou. Kdybych ale necvičil večer, myslím, že bych ji měl už v nákupním košíku…
 • Piňa colada – další kus z řady Top Choice, kde naleznete částečky ananasu. Jelikož piňakoláda obsahuje kokos, tak nemohu porovnat s originálem. Tato je samozřejmě bez alkoholu. Chuťově zajímavý pokus, ale po tréninku se mému žaludku úplně nelíbil.
 • Pistácie – po zkušenostech s druhým hnusákem roku (pistácie z předchozí verze proteinu) jsem nečekal nějaké výrazné zlepšení. Místo pistácie jsem cítil spíše hodně umělý marcipán a poměrně sladký. Jeden lok mi stačil.
 • Brusinka – brusinky v hořké čokoládě mám rád, ale v proteinu jim to rozhodně neslušelo. Umělá chuť nepřipomínající brusinky, sladčí a pro mne nepřijatelný zápach, který mi zamořil celý byt. Ochutnal jsem sotva na špičku jazyku, to fakt nešlo…

Extrifit: CFM Instant Whey 80

Další z 74% proteinových nápojů, tentokrát od výrobce Extrifit a za 544Kč za kilovku. V nabídce je ještě jeden produkt s vyšším obsahem proteinů, k němu ovšem nejsou vzorky. Slazeno kombinací Sukralózy a sladidla ze stévie. Ze všech testovaných vzorků jsem cítil spíše kvasnice a umělinu plus celkem větší sladkost. Chuťově veliká bída a hlavně naprosto katastrofální rozpustnost, spousta hrudek (cca 25 % dávky vyhodíte) a následovalo 10 minut mytí šejkru, vůbec to nešlo dolů… Věřím, že to bylo jen horší kvalitou vzorků, jenže jsem testoval různé vzorky a to i v minulosti, tedy z různých šarží. Na druhou stranu i zde je mnoho spokojených zákazníků.

Pokud máte lepší zkušenosti než já, klidně mi to napište i s komentáři k příchutím, rád je zde s Vaším svolením zveřejním.

Bližší informace a ceny: Extrifit CFM Instant Whey 80

Co tedy vybrat

Vybírejte dle vlastní chuti a cílů, nebojte se je vykoušet, na většinu proteinů lze objednat vzorky (jednoporce). Jednoporce jsou praktické i na dovolenou. Pokud chcete málo výraznou a sladkou chuť, Prom-In CFM Evolution je skvělá volba za ještě lepší cenu, ale palačinky s ním neosladíte. Vysokoprocentní Amix Isoprime CFM nabízí plnou dobrou chuť proteinů, na které si opravdu pochutnáte a lze s ním i sladit vločky, lívance a podobně. Cenově je trochu výše a neobsahuje přidané BCAA s glutaminem. Obojí jsou kvalitní produkty za velice rozumnou cenu. Z příchutí nic nezkazíte čokoládou, banánem nebo vanilkou (pokud ji máte rádi). Kvalitních výrobců je samozřejmě více, nicméně minimálně pro začátek doporučím vybírat mezi výše zmíněnými dvěmi produkty, poměr kvalita a cena je bezkonkurenční. Tedy pokud chcete čistě CFM protein, do týdne přidám recenzi jedné novinky od Prom-Inu, která je za mne nejlepší volbou.

Kde nakupovat kvalitní doplňky

Nebudeme to zbytečně dramatizovat. Jde tu o naše zdraví a peníze, navíc i ohromné množství energie, kterou věnujeme tvrdému tréninku k dosažení těch nejlepších výsledků. Chceme za své peníze kvalitu, která nám na naší cestě pomůže. A to od odborníků z oboru fitness. Pro Paralen jdete také do lékárny a ne do hračkářství nebo k někomu na ulici. Právě proto je třeba vybírat kvalitní značky, které se svému oboru věnují dlouhodobě a hlídají si kvalitu. Ano, jsou to odborníci a v hypermarketu nebo zdravé výživě tyto značky nekoupíte. Kvalitními výrobci jsou například Amix, Prom-In, Nutrend nebo Reflex Nutrition (TOP produkt – vitamínový a minerální komplex Nexgen Pro). Jednoduše řečeno – nakupujte u firem, které se oblasti fitness věnují a kupujte výrobky předních značek, které se věnují oblasti fitness.

Specializované e-shopy

Takto úzce specializovaných prodejen je málo, často spíše centrála specializovaných e-shopů. Máme možnost si vše objednat z pohodlí domova. A to ze specializovaných e-shopů, které se oboru fitness a kulturistiky věnují řadu let. Jistě jste i postřehli, že většinou odkazuji na e-shop fitness007.cz, kde i sám objednávám několikátým rokem a vždy k plné spokojenosti. Proč? Protože to jsou již dlouhá léta odborníci v oblasti fitness, spolehlivý přední e-shop s vysokou obrátkovostí (takže kupujete čerstvé výrobky), expedují rychle, přidávají i dárky/ vzorky navíc. A ceny za poštovné jsou také skvělé nebo zdarma. Takto to má vypadat. Navíc mají mé oblíbené arašídové máslo v 1kg balení O:-) …pozor, je návykové 😀

Proteiny „alternativních“ značek

Myslíte si, že když firma prodává především kosmetiku, výrobky pro domácnost nebo detoxikaci a podobně, že je odborníkem na výživu a sportovní doplňky výživy? Stejně tak i ti, kteří tyto výrobky prodávají, že jsou odborníky na cvičení a sportovní výživu? Nikoli, ale dovedou Vám nabídnout často i ne zrovna kvalitní produkt za extrémně přemrštěnou cenu s popisem, že je úplně nejlepším výrobkem na světě a není jednoduché je odmítnout. Často i v balíčcích pro hubnutí s dalšími koktejly, vitamínovými doplňky podobné kvality, výtažky z rostlin a falešným slibem, že jedině takto můžete zhubnout nebo něčeho dosáhnout. Proč například kupovat nekvalitní protein špatného složení (možná kolikrát i nekomplexní) z podřadných rostlinných zdrojů (druhé mínus), kde je i spousta věcí navíc (třetí mínus)když 1kg vyjde například kolem 2600Kč, tedy mnohem dražší (4,6x dražší než špičkový CFM Evolution!) oproti výše zmíněným kvalitním proteinům od odborníků (čtvrté mínus)? Karnitin, vitamíny, kofein a podobně do proteinu také nepatří.

Co tím chci říci? Nakupujte u skutečných odborníků a v klidu.  Například zmiňovaný prověřený e-shop fitness007.cz. Zbytečně to nehroťte a nenechte si na potkání vnutit něco, co si ani nemáte možnost promyslet. Jsou to jen volitelné doplňky, nic nezbytně nutného. Proč to píši? Normálně bych to vynechal, jenže jakmile okolí zjistí, že jste začali cvičit, hubnout nebo tvarovat, celkem brzy se objeví nějaká podobná „zázračná nabídka, kterou si nesmíte nechat ujít“. Prakticky v době, kdy teprve sbíráte informace a víceméně ještě nevíte, co je správné a co vlastně máte dělat. Vycházím z vlastní zkušenosti, kdy jsem měl tu čest několik podobných nabídek odmítnout (složitě). Je důležité mít základní povědomí a vědět co děláte a proč to děláte! Vzdělávejte se, čtěte složení, porovnávejte a přemýšlejte! Obsahuje ty samé aminokyseliny a jejich zdroj jako výše jmenovaní? Nebo to raději ani neuvádí a navíc obsahují spoustu dalších věcí? Stabilní výsledky bez jojo efektu získáte minimálně alespoň správným jídelníčkem a udržitelným životním stylem (nebudete přeci do konce života pít drahé koktejly; v důchodu na ně mít ani nebudete). Nikoli potravinovými doplňky.

 EDIT: slíbený test novinky firmy Prom-In – Pentha Pro Balance – nový proteinový nápoj od Prom-in

Závěrem přeji šťastnou volbu příchutí proteinů a skvělé výsledky ve Vašem snažení 🙂 V některém z příštích článků se podíváme na jednotlivé doplňky stravy, které jsou na trhu. A opět si povíme, co má smysl a co je naopak zbytečné. A těšte se na nový protein, který stojí za objednání 😉

,