V testu příchutí CFM proteinů jsem zmínil, že se brzy můžete těšit na další článek, kde představím zajímavou novinku značky Prom-In a její dostupná ochucení. Je to doslova „pár dní“, co se na trhu objevily vzorky nových příchutí a hned se jich pár dostalo i ke mně, abych se jim podíval na dno sáčku. Původní Pentha Pro bylo prakticky bez příchuti a složením se jedná o vícesložkový mix různých zdrojů proteinů v parádní kombinaci. Nedávno přibylo i několik ochucených variant. A ano, je to můj nový favorit a to hned z několika důvodů. Pojďme si jej tedy představit.
Hned na začátku uvádím, že úkolem článku je poukázat na možnosti tohoto produktu a v duchu předchozího článku představit dostupná ochucení (předchozí článek zde: Proteiny CFM – džungle příchutí). Ohledně možností vycházím z informací a vlastních zkušeností z doby dávno předtím, než se o Pentha Pro začalo mluvit. Respektive z doby svého úrazu, kdy Prom-In přicházel teprve s CFM Evolution (a nahradil jím přeslazený Pure CFM). A já se jako tonoucí chytal všech možností, jak se dostat „zpět na nohy“ – výsledkem byla podobná kombinace. Čímž mě těší, že jsem nebyl daleko od pravdy.
Cenově balení 1kg vychází na 599Kč, k dispozici je i velké balení 2,25kg a jednoporce 40g. Pro aktuální ceny, přesné složení a popis výrobce mrkněte na stránku produktu na kulturistice, kde si můžete zrovna i objednat vzorky jako já – Pentha Pro Balance.
Uvedené odkazy v článku jsou reklamní affiliate odkazy. Pokud přes ně zakoupíte, nestojí vás to nic navíc a já mohu získat drobnou provizi na financování provozu tohoto webu.
Pentha = 5 …tedy 5 různých zdrojů bílkovin
Přesně dle titulku je právě toto největším lákadlem produktu Pentha Pro Balance. Kombinuje totiž v rozumném poměru druhy bílkovin, které patří k těm nejlepším na trhu a to i z pohledu zdrojů s vysokou biologickou hodnotou. Jsou to jmenovitě tyto (dle etikety):
- syrovátkový protein získaný metodou CFM (WPI + WPC) – 50 %
- micelární kasein – 35 %
- vaječný albumin – 10 %
- syrovátkový hydrolyzát – 5 %
Výsledný produkt tedy obsahuje rozličné zdroje bílkovin, kdy každý zdroj má svoji roli, své výhody, své nevýhody a jinou odezvu organizmu. Záleží totiž na tom, v jakém kontextu na ně nahlížíte. V případě této směsi tedy každý zdroj odvede svoji práci a vzájemně se podpoří v celkovém výsledku. To nezní špatně, že?
Když se na složení podíváte z technické stránky, vidíte zdroje běžně označované jako rychle vstřebatelné (hydrolyzát), bílkoviny se střední dobou vstřebávání a bílkoviny s pozvolným uvolňováním aminokyselin (kasein). To známe ostatně všichni – když chceme ihned dostat dávku bílkovin, sáhneme po hydru, na noc pro „pozvolné trávení“ zase známe jedině kasein. A mezi tím vším „CFMko na cokoli“. Tedy alespoň takové je zažité označení.
Zmíněná „rychlost“ jednotlivých druhů ale není jediným rozdílem, zásadní rozdíly jsou především v tom, jak na ně reaguje tělo a jak s nimi dokáže hospodařit. Například to, jakým způsobem který druh podporuje regeneraci, jak podporuje budování nových svalů, jak dlouho tělo zásobuje jednotlivými aminokyselinami, případně i podpora v hubnutí. Pentha Pro Balance je tedy koncipován tak, aby účinně využíval možností jednotlivých zdrojů bílkovin (pokud Vás zajímají podrobnosti, poohlédněte se po odborných článcích o jednotlivých zdrojích).
Kolektivní práce a benefity
Po úrazu jsem potřeboval co nejdříve fungovat, obnovit svaly ramen a rukou a dostat se opět alespoň trochu do formy a ke cvičení. Tedy co nejefektivněji využít všechny dostupné prostředky k účinné a rychlé regeneraci a začít opět budovat svaly a sílu. Samozřejmě i fungovat v práci. Polovina textů hlásala, že jediný správný protein je hydro, druhá polovina obhajovala čisté CFM a vypadalo to na zlou bitvu, kdyby se autoři setkali… V čem se většina článků shodovala, tak v tom, že kasein jedině na noc (až tak, že dát si kasein přes den je strašlivý hřích). Na druhou stranu hodně článků připouštělo vysokou využitelnost micelárního kaseinu pro stavbu svalů a velikou podporu regenerace (uvádí i možnost drobné podpory při hubnutí, tedy další plus). Navíc micelární kasein obsahuje i dávku BCAA a L-Glutaminu, další bonus. Glutamin je totiž nejhojněji vyskytující se aminokyselina ve svalové tkáni, podporuje regeneraci a zlepšení imunity.
Došel jsem tedy k závěru, že pokud rozumně nakombinuji tyto různé složky, mohlo by to mít zajímavé výsledky, které jsem v té době zoufale potřeboval. Takže jsem skončil s kombinací Isoprime CFM (čokoláda) + Pure Micelar (vanilka) [přibližně 1:1] + Hydro (banán) + nepatrně od BCAA (pomeranč), L-Glutaminu (neochucený) a A-AKG (třešeň; arginin – další podpora regenerace a prokrvení, uváděná synergická podpora glutaminu). Vznikla chuťově docela zajímavá kombinace 😀 …a hlavně – fungovalo to! Po měsíci jsem opět začal zvedat železo (opatrně „v rámci rehabilitace“), po dalším měsíci jsem mohl přidávat váhy. Netušíte, jaké je znovu začínat od nuly, na druhou stranu když vám každý tvrdí, že s tímhle stavem máte tak na 3-6 měsíců pauzu a potom velice opatrně, potom to není až tak zlé…
Co chci tímto příběhem říci? Že je složení Pentha Pro promyšlené tak, aby přinášelo výsledky. Velice podobné složení mám vyzkoušené na sobě s těmi nejlepšími výsledky. A pokud s tím takto přijde přední pokroková firma v oboru, tak to není jen marketing. Za složením stojí řada výzkumů a vědeckých prací (samozřejmě nic v češtině, co by šlo přečíst…), kdy bylo prokázáno, že směs různých zdrojů bílkovin je využitelnější a udržuje proteosyntézu po delší období, než samostatné složky. Mnou přidávaný Arginin, další BCAA a glutamin ve složení sice nejsou, ale uvědomte si, že to jsou už další specifické doplňky s individuálním dávkováním a nepatří do komplexního produktu.
Tím se dostáváme k dalšímu bonusu, který u Pentha Pro Balance vidím. Jako první a dlouhou dobu jedinou příchutí byla příchuť Oat Smoothie – prakticky neochucená verze s neutrální jemnou chutí podobnou ovesným vločkám. Pokud chcete po tréninku přidat do proteinového nápoje něco dalšího, méně silných příchutí je potom obrovská výhra 🙂 Navíc tím, že není ochucený a citelně slazený, je to první protein, který si mohu dát do svých fitness palačinek – necítím z nich žádnou umělou pachuť! Ani příchuť, která do palačinek nepatří. Na výrobu palačinek se podíváme v některém z blízkých pokračování série Chlap v kuchyni, slibuji 😉
Ochutnáváme
Nedávno přišly na trh i vzorky dalších tří příchutí Pentha Pro, pojďme si je tedy konečně představit. Testováno většinou v přibližně 150ml vody. Všechny verze vytvoří krémovější konzistenci, alespoň nemáte pocit obarvené vody, jen je potřeba trochou vody dovypláchnout šejkr.
- Borůvka – Po předchozích zkušenostech jsem měl obavy. Naštěstí mě čekalo obrovské překvapení. Jemná příchuť borůvek a musím přiznat, že chuťově ji shledávám jako nejlepší. Jen bych se jí asi brzy přepil. Jediná vada na kráse budiž pastelově růžová barva pocházející z barviva z červené řepy (na fotce vpravo). Ovšem to je samozřejmě plus, věnujeme se zdravému životnímu stylu, kam žádné „plastové“ barvy nepatří. A funkční stránka produktu je TOP.
- Skořice – Na skořici jsem se těšil, přišlo mi to jako zajímavý nápad. A nezklamala, je také naprosto super a vřele ji též doporučuji. Borůvka je o drobný chlup lepší, taková chuťově dotaženější. Na druhou stranu skořici bych nejspíš vydržel bez přestávky déle než borůvku. Jako barvivo je použit karamel.
- Irská čokoláda – Čokoládu mám rád a docela jsem se na ni i těšil. Chuťově jemná příchuť čokolády, konzistencí celkem hustá (při stejném množství vody), ale za mne prostě slabá čokoláda, taková nedodělaná až umělá. Funkci barviva „překvapivě“ zvládá použitý kakaový prášek z příchuti.
Všechny verze obsahují stejně jako další produkty Prom-In známé enzymy laktáza, bromelain a papain. Oat Smoothie je slazena steviol-glykosidy v minimálním množství (jinak by mi to klasicky vadilo), v ochucených příchutích naleznete sukralózu. Sladkost je u všech verzí opravdu minimální, příchuť jemná a na slazení kaší musíte hledat něco jiného. Oat Smoothie obsahuje instantní ovesnou mouku (bezlepkovou), takže při pití můžete ve struktuře cítit takový „prach“ a díky ní má i vyšší obsah sacharidů. Ještě tedy zmíním rozdíly bílkovin a sacharidů u jednotlivých příchutí, porce je tu 40g:
- Oat Smoothie – B 28,2g, S 5g
- borůvka – B 32g, S 2,4g
- skořice – B 31,6g, S 1,8g
- čokoláda – B 29,2g, S 2,8g
Ještě se vrátím k ceně (aktuální v době vydání článku!). Kilovka vyjde na 599Kč, při uváděném dávkování 40g obsahuje 25 porcí (23,96Kč). Klasika CFM Evolution (555Kč/kg) při uváděném dávkování 30g obsahuje 33 porcí (16,80Kč), při stejném dávkování (40g) pro rovnocenný obsah bílkovin v porci potom porce vyjde na 22,20Kč, což je celkem zanedbatelný rozdíl a myslím, že ten nepatrný příplatek za Pentha Pro se vyplatí na výsledcích. Nebojte se vyzkoušet všechny příchutě, dostupné jsou totiž i vzorky: fitness007.cz: Pentha Pro (Prom-In).
Máme tedy další zajímavý produkt na trhu proteinových nápojů pro sportovce, který má potenciál do diety i pro nabírání svalové hmoty. Osobně jsem přesvědčen, že je to mnohem zajímavější volba než klasické „zajeté“ čistě CFM proteiny či mixy ze syrovátkových zdrojů „whey“. Konečná volba je samozřejmě na Vás a nebojte se vyzkoušet i příchuť, kterou byste běžně nezkoušeli, jednoporce jsou na to šikovné. Každému samozřejmě nemusí vyhovovat to, co jeden vychválí do nebes a naopak může jako nejlepší hodnotit to, co je pro někoho zase propadák. Každý si vybereme 🙂 Pokud neřešíte každý gram sacharidů a nechcete nic přeplácaného, čisté Oat Smoothie je skvělou volbou. Z ochucených variant nic nezkazíte skořicí či borůvkou, čokoláda ale také stojí za zvážení. Ano, máme k dispozici TOP produkt ve 4 skvělých příchutích a to se nestává často!