Výstava o pohádce Pyšná princezna – zámek Telč


„Zavaž mi střevíček!“ Kdo by neznal tuto větu z jedné z nejoblíbenějších českých pohádek? A kdo vlastně tuší, jaké barvy šatů měla princezna? Pohádka byla natočena na černobílý film, který byl levnější. Jak tedy mohu hovořit o skutečných plných barvách? Jednoduše. Navštívil jsem jedinečnou výstavu o této pohádce na zámku v Telči, tedy v kraji krále Miroslava. Poslechl jsem si i kouzelnou květinu. Vlastně její repliku, živá květina je určitě pečlivě střežena někde na tajném místě, kam se běžný smrtelník nedostane bez pomoci kouzelné víly… Co vše tedy čeká na návštěvníky výstavy?

Výstavě je věnováno 6 místností Zámecké galerie zámku Telč. První místnost je věnována Barrandovským ateliérům a informacím o vlastní pohádce i osobě režiséra Bořivoje Zemana. Dozvíme se i několik prvních „perliček“. Vedle ve věži není zakletá princezna, ale vyhrazený prostor pro kouzelnou květinu. Další místnosti jsou tématické a prostupují celou pohádkou. Začínáme v zemi krále Miroslava, kde je vystaven i obraz, který mu princezna Krasomila vrátila. Ano, v pohádkách neznali MMS ani selfíčka a řešilo se vše trochu jinak, než je tomu dnes. Pokračujme nicméně dále, přejdeme hranici do Půlnočního království okolo domku ševce. Jen pozor na výběrčího daní!

V další místnosti jsou informační panely s množstvím informací nejen o pohádce. Je zde i přehled míst, kde se natáčelo. A další „perličky“. Přemýšleli jste, odkud byla například medvíďata ve scénách u uhlíře? Nebo o cenách kostýmů? Setkáme se zde i s obrazem naší oblíbené princezny. Šaty princezny Krasomily uvidíme o pár kroků dále v místnosti Půlnočního království společně s dalšími kostýmy dvořanů, rádců i krále. V poslední místnosti výstavy se ocitneme v patách princezny a zahradníka (vlastně krále) na jejich útěku se zastavením v mlýně.

Naštěstí v pohádce všechno dobře dopadlo a my se můžeme vrátit zpět do země krále Miroslava. A následně i zpět do reálného života, ikdyž ještě chvilku si můžeme užít pohádkové atmosféry zámku v Telči.

Množství filmových kostýmů z pohádky Pyšná princezna je doplněno i o další rekvizity, ať už jde o loutnu, ševcovské vybavení nebo trůn. Stejně tak i informační panely věnované hlavním představitelům – Alena Vránová jako princezna Krasomila a král Miroslav v podání Vladimíra Ráže. Uvidíte i šaty, které nakonec při natáčení nebyly použity – je pravděpodobné, že jste je neviděli ani v pohádce.

Výstava je prodloužena do 31.srpna 2018. Přístupná je v Zámecké galerii na zámku Telč v čase 9-18h (1.7.-31.8), poslední prohlídky 15 minut před koncem provozní doby. Základní vstupné 70Kč pro dospělé, 40Kč pro děti 6-18 let, důchodce a ZTP a 20Kč pro děti 3-5 let.

,