Rozhledna Rýdův kopec u Jindřichova Hradce


Dnešní výlet začneme necelé 3km západně od Jindřichova Hradce v obci Děbolín. Právě odtud začíná procházka k elegantní rozhledně postavené na blízkém kopci. Cesta je dlouhá 1,7km od parkoviště a vzhledem k alfaltové cestě je bez problému schůdná i s kočárem. Navigace je bezproblémová, dalo by se říci až ukázková. Rozhledna je vysoká 33m, zvláštností jsou dvě schodiště. Po vystoupání na její vyhlídkovou plošinu se můžete kochat výhledem na širokou oblast Jindřichohradecka. Jste připraveni?

Obec Děbolín je snadno přístupná z hlavní silnice z Jindřichova Hradce směrem na Veselí nad Lužnicí. Po příjezdu do obce sledujte navigaci na parkoviště pro návštěvníky rozhledny (doleva okolo kapličky, cca 300m). Ano, je to na druhou stranu od rozhledny. Jak jsem psal v úvodu, vlastní cesta k rozhledně je značena zřetelně. Až tak, že jestli se někdo dokáže ztratit, je to na speciální medaili…

Rozhledna je postavena v nadmořské výšce 551,5m n.m. na betonových základech půdorysu trojúhelníku, z každého rohu je vztyčen ocelový zužující se sloup. K přístupu na vyhlídkovou plošinu ve výšce 24m můžete vystoupat po vnitřním točitém ocelovém schodišti (102 schody) a nebo po vnějším dřevěném schodišti (128 schodů). Počítejte, že nahoře poměrně dost fouká vítr i za zdánlivého bezvětří. Nicméně výhled je za hezkého počasí parádní. Jedinou vadou na kráse jsou hromady hnoje rozmístěné s odstupem po každé ze stran rozhledny, které kazí celkový výhled.

Rozhledna byla otevřena v roce 2015 a je volně přístupná denně od 1. března do 31. října v čase od 8 do 20 hodin. Nachází se po červené turistické cestě, další oblíbenou zastávkou je poutní kostelík sv. Barbory.

Pokud sbíráte turistické vizitky, turistická vizitka č.3425 je k zakoupení v Informačním centru v Jindřichově Hradci.

,