Netradiční doplňky z křišťálové pryskyřice


Běžnou bižuterii z „křišťálové pryskyřice“, tedy obrázky v lůžku zalité touto čirou hmotou, jistě zná každý. Vzhledem k vysoké pořizovací ceně materiálu a relativně složitější práci vždy bižuterie z křišťálové pryskyřice patřila a stále ještě patří mezi luxusnější zboží. Křišťálová pryskyřice je označení pro vysoce čirou epoxidovou nebo polyuretanovou pryskyřici. Nicméně tuto pryskyřici lze používat i jinými způsoby, kombinovat s dalšími materiály, používat různé výrobní technologie a vytvářet další nádherné věci, máte-li potřebné vybavení a dostatečné „skill body“ u zručnosti ručních prací (v případě „perků“ máte další bonusy 😀 ). Rád se o tyto dekorační výrobky i bižuterii podělím k pochochání i prodeji.

Ano, tvorba s křišťálovou pryskyřicí netradičními způsoby mě naprosto okouzlila. Spojení dřeva a epoxidové pryskyřice vypadá naprosto úchvatně, je to skutečně luxusní kombinace. Stejně tak její naprosto brilantní průzračnost u dalších výrobků. Vždy jsem mnoho věcí dělal jinak a po svém, nejinak je tomu i nyní (musím dodržovat tradice, že 🙂 ). Akorát jsem musel vyřešit množství problémů a projít dlouhým složitým obdobím pokusů s různou úspěšností. Bylo to fyzicky i psychicky velice těžké období, ale vytrval jsem a získal díky tomu drahocenné zkušenosti a know-how.

Z křišťálové (epoxidové) pryskyřice vyrábím:

Níže uvedené výrobky jsou krásnými modními doplňky i praktickými doplňky bytu i pracovny. Nelze opominout, že jsou také skvělými netradičními dárky, jimiž lze vykouzlit radostný úsměv obdarovaných. 

  • netradiční luxusní bižuterie (náušnice, přívěsky na krk)
  • přívěsky ke klíčům
  • „věštecká“ kyvadla
  • drobná dekorační těžítka
  • dekorační LED lampy
  • abstraktní obrazy
  • pickguard k baskytaře
  • designové nástěnné hodiny (dekorační s funkčním strojkem)

Aktuální situace:

K výrobě využívám několik typů epoxidové pryskyřice od českého výrobce. K barvení používám speciální materiály a pigmenty, některé umí i „světélkovat“ ve tmě poté, co se nabijí na světle. Jsou výrobky, které jsou hotové během několika málo dní, u jiných trvá výroba i déle než měsíc. Záleží na technologické složitosti, dodržení pracovních postupů před dalším krokem tvorby (vytvrzení epoxidu než lze obrábět, zalít další vrstva,…) a také množstvím ruční práce pro opracování.

Bižuterií vše začalo, byla to novinka pro vánoční jarmarky v roce 2018, kam každoročně jezdím. 

Těžké začátky

Začátky vůbec nebyly lehké. Běžně se křišťálová pryskyřice prodává ve specializovaných obchodech pro tvoření. Balení 150ml se prodává kolem 400Kč (v začátcích pamatuji cenu přes 700Kč) a je určena výhradně pro použití v tenkých vrstvách a v malém objemu – jinak hrozí nebezpečný exoterm, tedy destruktivní zahřátí materiálu na vysokou teplotu i s rizikem poškození okolí. A zmíněných 150ml je u mne nyní průměrné množství materiálu, který najednou připravuji… …u hodin to bylo i 400ml najednou, pro LED lampu není problém ani 700ml epoxidu. Nejprve jsem tedy musel vyřešit tři zásadní problémy:

  • dostupnost většího množství pryskyřice vhodných parametrů,
  • vysoká cena pryskyřice,
  • nedostupnost speciálních barev a pigmentů.

Po dlouhém a složitém pátrání jsem dohledal českého výrobce křišťálové pryskyřice, který má v nabídce několik vhodných typů různých parametrů, takže si mohu vybrat, který materiál pro daný projekt použiji a není technologicky problém najednou zalévat klidně i 50l pryskyřice. A především ve větších technických baleních, protože v obchodech pro tvoření se prodávají balení 150ml, což je u mne nyní většinou minimální připravované množství 😀 Navíc za přijatelnou příznivou cenu.

Nakonec mi přálo štěstí i v dalším bodě. Pro obarvení se používají speciální barvy a především speciální pigmenty, například s metalízovým efektem. Něco takového bylo až donedávna téměř nemožné v ČR objednat a natož najít nějaké konkrétní informace k problematice v češtině (nebo alespoň něco, co google uměl srozumitelně přeložit). Nalezl jsem dodavatele těchto doplňků i dalších potřebných materiálů, v danou dobu je měl jako čerstvou novinku v sortimentu. S tímto dodavatelem jsem postupem času i navázal bližší spolupráci a věřím, že se tomuto úzce profilovému sortimentu bude věnovat i nadále a třeba i rozšíří nabídku.

Začalo to bižuterií ve spojení dřeva a křišťálové pryskyřice jako plánované rozšíření sortimentu na několik vánočních jarmarků, kam každoročně jezdím s nabídkou své autorské bižuterie, kterou vyrábím a prodávám pod značkou Šperky Štígro. Cesta k tvorbě čiré nablýskané bižuterie ovšem nebyla snadná a trvala mnohem déle, než jsem plánoval. Musel jsem kvůli tomu i objednat nějaké další speciální vybavení. Během této objevitelské cesty jsem poznal vlastnosti a chování jednotlivých typů pryskyřic i chování barev, pigmentů a jejich kombinací, stejně tak i možnosti opracování. Zjistil jsem, že epoxidová pryskyřice je naprosto skvělý univerzální materiál s širokou škálou použití, víte-li „co a jak“. Tak jsem zrovna i začal tvořit seznam věcí, které si chci vyrobit… Také i seznam věcí, které jsem chtěl vyrobit jako dárky, ty dostaly překvapivě přednost.

Pravda, není to už jen o vystřižení fotky a její zalití do koupeného lůžka na „nějakých 5 minut kancelářské práce“. Je k tomu nezbytné další technické vybavení a nářadí, spousta fyzické ruční práce a času, také dodržování technologických postupů, znalost používaných materiálů a spousta know-how. Výroba jednoho kusu bižuterie může trvat klidně i několik hodin čistého času – příprava dřevěného materiálu (řezání, broušení, aplikace speciálních materiálů před zalitím), výroba formy pro zalití, vlastní použití pryskyřice (záležitost několika minut), odformování, opracování, vyleštění a samozřejmě i vlepení očka pro zavěšení. Nezohledňuji čas na tvrzení pryskyřice, než je možné další opracování. Dle typu to je doba 2 dní (u bižuterie) až 7 a více dní (větší výrobky – LED lampy, nábytek,…). 

 

,