Návod na jednoduché korálkové klíčenky


Malou a užitečnou milou drobností jsou klíčenky. Mohou být tématické podle zájmů jejich nositele a je nespočet kombinací různých technik a materiálů. V dnešním návodu si vyrobíme dvě klíčenky. První námořní klíčenka nám připomene léto a druhá bude šikovná například pro mladší slečnu. Můžeme začít tvořit?

K dnešnímu návodu mě inspirovala nedávná zmínka Korálků Katlas o naskladnění nerezových kroužků ke klíčům. Zajásal jsem a s radostí je objednal. Klíčenky jsou milé drobné dárky, které potěší. A díky množství dostupných ozdobných přívěsků i minerálních korálků můžeme pokrýt nespočet zájmů svých i osob, které obdarujeme. V dnešním návodu jsem využil tyto materiály:

Uvedené odkazy na materiál jsou reklamní affiliate odkazy. Pokud přes ně zakoupíte materiál, nestojí vás to nic navíc a já mohu získat drobnou provizi na nákup materiálu pro další návody nebo upgrade vybavení.

Nad výběrem minerálů je třeba ovšem přemýšlet a tyto jsem zvolil zcela záměrně. Jistě víte, že každý materiál má určitou tvrdost, většinou se používá Mohsova stupnice tvrdosti. Čím je hodnota tvrdosti vyšší, tím více povrch odolává opotřebení. Klíčenka je neustále v kontaktu s klíči, občas spadne, při dlouhém čekání funguje i jako hračka,… Právě proto je vhodné používat odolnější minerály a například praskané skleněné korálky bych v tomto případě vynechal. Samozřejmě pokud použijete měkčí minerál, může klíčenka posloužit i jako ozdoba na penál, tašku a podobně.

Kotva se sodalitem

Začněme vzpomínkou na léto v námořnickém duchu. Ústředním prvkem bude přívěsek kotvy doplněný o minerální korálky v kombinaci modré a bílé barvy. Z minerálů jsem použil 8mm sodalit a 6mm šedý křemen, z něhož jsem vybral 2 světlé bílé korálky. Místo šedého křemene můžete použít již zmíněný bílý jadeit, který jsem při objednávce přehlédl.

(obr.1 – materiál pro první klíčenku)

Vezmeme ketlovací jehlu, navlékneme na ni střídavě minerální korálky a zakončíme ketlovacím očkem. Případně můžete použít i samostatný nerezový drát. Ve výsledku by to mělo vypadat takto:

(obr.2 – navlečené korálky připravené ke kompletaci)

Nyní již stačí pomocí spojovacích kroužků všechny díly spojit do hotové klíčenky. Malý kroužek je pro připojení přívěsku, větší pro připojení ke kroužku na klíče. Ten musí být dostatečně velký, aby měl vůli pro volný pohyb po kroužku, jinak by hrozilo, že se rozevře.

(obr.3 – hotová první klíčenka)

Jednorožec s jahodovým křemenem

Jednorožec je populární mystické zvíře a v kombinaci s červenou či růžovou barvou korálků ideální drobností pro mnoho dívek. Z toho důvodu jsem zvolil Přírodní jahodový křemen 8mm s růžovo-červenou kresbou. Potřebujeme 3 korálky, které samostatně navlečeme na ketlovací jehly a zakončíme očky.

(obr.4 – příprava na druhou klíčenku)

Prostřednictvím ketlovacích oček korálky následně spojíme v řetěz.

(obr.5 – řetěz z korálků)

Posledním krokem je opět kompletace v celou klíčenku.

(obr.6 – hotová druhá klíčenka)

Nebojte se kombinovat přívěsky i minerální korálky. Místo přívěsku můžete použít i větší 10mm korálek nebo různé tvary z minerálů – srdce, kříže, oválky a podobně. A jeden tip na závěr: pro práci s korálky jsou naprosto skvělé tyto trojúhelníkové misky – PLASTOVÁ TROJÚHELNÍKOVITÁ MISTIČKA NA KORÁLKY – 7,3 X 7,3 X 1 CM.