Náramek z dutinky s apatitem


Lehký náramek pro letní volnočasovou pohodu, kterou si může vyrobit každý. Základem je modistická dutinka, jemný rokajl a drobnosti pro ozdobu. Samozřejmě budeme potřebovat i základní bižuterní komponenty a vybavení pro korálkování. Připravte si materiál a pojďme tvořit!

Výroba není nijak složitá a ani časově náročná. Modistická dutinka je tenký rukávek a v minulosti se těšila obrovské oblibě. Jak varianta jednobarevná, tak i varianta se stříbrným vláknem, které výrobku hned přidá jiný „šmrnc“. Dají se z dutinky tvořit zajímavé a pěkné šperky, kombinovat s korálky s velkým průvlekem a experimentovat s barvami.

Z materiálu jsem použil:

Uvedené odkazy na materiál jsou reklamní affiliate odkazy. Pokud přes ně zakoupíte materiál, nestojí vás to nic navíc a já mohu získat drobnou provizi na nákup materiálu pro další návody nebo upgrade vybavení.

Osobně dlouhodobě používám především dráty a komponenty z chirurgické oceli, nic Vám ovšem nebrání využít i standardní bižuterní dráty a nýty.

Rokajl můžete volit dle libosti i jiný 2mm a nebojte se objednat více barev pro experimenty, barva dutinky si s barvou rokajlu pohrává.

1. Úvodní uzel a základ pro očko.

Začneme jednoduchým uzlíkem okolo ketlovacího nýtu s uštíplou hlavičkou (nebo bižuterního/ nerezového drátu) a necháme kousek dutinky navíc. Zatáhneme a polovinu nýtu těsně omotáme kolem dutinky hned za uzlem. Musí držet. Nerezového drátu stačí dvě otočky, jen pamatujte, že budete potřebovat více hrubé síly. Zamáčkneme kleštěmi a začátek je hotový.

Ještě si odměříme potřebnou délku dutinky – nenatahujeme! Musíme počítat se zapínáním, které je dlouhé přibližně 2cm. Zapamatujeme si potřebnou délku dutinky, přidáme kousek navíc a ustřihneme.

(obr.1 – začátek)

2. Plníme a zdobíme.

Nyní přichází ta zábavnější část, budeme dutinku plnit. Ano, dutinku začneme plnit jemným 2mm rokajlem. V tomto příkladu jsem zvolil světle modrou barvu. Plníme do poloviny potřebné délky.

Jakmile máme polovinu naplněnou, navlečeme na dutinku nerezový korálek s očkem. Poté můžeme pokračovat v plnění až do konce potřebné délky. Počítejte, že se rokajl nebude ptát, zda má zůstat v dutince, pokud ji nakloníte nebo Vám vypadne z ruky.

(obr.2 – plnění)

3. Uzavření dutinky

Jakmile máme vyplněno, musíme dutinku uzavřít, aby jemný rokajl neutekl. Zároveň si musíme připravit základ pro napojení zapínání. Postupujeme stejně jako na začátku, tedy uděláme uzel okolo nýtu a ten obtočíme okolo dutinky. Někomu může vyhovovat i obrácený postup, kdy nejdříve omotáme drátem dutinku a až potom zavážeme uzel.

(obr 3 – uzavření dutinky)

4. Koncovky

V tento moment již náš výtvor připomíná náramek, ale stále tomu něco chybí. Znovu dotáhneme uzlíky a odstřihneme přebytečnou dutinku. Drát na konci náramku provlečeme vlepovací koncovkou a následně vytvoříme klasické ketlovací očko. Stejný postup provedeme i z druhé strany.

(obr.4 – koncovky)

5. Přívěsek – minerální korálek apatit

Z nabídky Korálků Katlas jsem zvolil minerální korálek, tento apatit s nezvykle světle modrou barvou. Apatit je většinou ale více tmavší s odstíny do zelené! Ke zvolenému rokajlu parádní kombinace. Korálek navlečeme na ketlovací nýt. Na konci nýtu uděláme ketlovací očko a tím korálek připevníme do očka v korálku uprostřed náramku.

(obr.5 – detail minerálního korálku)

6. Zapínání a fixace koncovek

Abychom měli jistotu, že vše bude držet, pojistíme konce ve vlepovací koncovce. Jsou dvě možnosti – lepidlo pro šperky nebo tavná pistole. Jen opatrně, ať lepidlo není mimo koncovku.

Posledním krokem je k očkům v koncovkách připevnit zapínání. Z jedné strany spojovacím kroužkem připojíme karabinku a na druhou stranu adjustační řetízek. Adjustační řetízek jsem vytvořil pospojováním několika těchto spojovacích kroužků. Použité kroužky jsou dostatečně pevné.

(obr.6 – finalizace náramku)

2 TIPY navíc

Místo vlepovacích koncovek a karabinky můžete konce vlepit do magnetického zapínání vhodného průměru pro použitý rozměr dutinky.

Stejně jako v případě korálku s očkem můžete použít některý z přívěsků a nebo jiné korálky s velkým průvlekem

Vzhledem k velice malým korálkům uvnitř dutinky počítejte s tím, že tyto náramky nejsou vhodné pro malé děti.