Dovolená a cvičební režim


Minimálně jednou ročně odjíždíme alespoň na týden někam na dovolenou. A vyvstává otázka, jak během dovolené řešit náš tréninkový plán. Někdo prostě týden dva vypustí, někteří si něco takového nemohou dovolit, protože by se ke cvičení již nevrátili nebo by mohli mít takové výčitky, že by na dovolené nemohli v klidu spát. Především pro ně je tento článek.

Pojďme se podívat podrobněji na pohybové možnosti, které máme během dovolené.

Hlavní přístupy k problému

Tentokrát to bude spíše zamyšlení nad dostupnými možnostmi a pohledy na cvičení během dovolené. Můžete si z toho vzít příklad i námět na to, jak vyřešit svoji „dovču“.

Můžete si dovolit „vypadnout“ z režimu

Pokud cvičením žijete, baví Vás a nedovedete si představit možnost, že byste s ním přestali. Potom si můžete dovolit dát během dovolené pauzu a striktně odpočívat, případně vyměnit cvičení za jiný pohyb (výlety, procházky, kolo, plavání). Takové rozptýlení běžného tréninku je naprosto v pohodě a dovolenou si plně užíváte. Po návratu z dovolené se s radostí vrátíte ke svému režimu bez přemlouvání. A jedno či dvě grilování navíc je super zpestření.

Výpadek z režimu znamená trvalou pauzu

Horší varianta, která se týká především těch, kteří se těžko dokopávají k pohybu normálně. Nebo začali cvičit nedávno a měli by obavy či výčitky (až jistotu), že by přestali definitivně. Prostě pro všechny, kterým by hrozilo, že už se po návratu nedokopou začít znovu cvičit. Právě pro ně je určen tento článek. Pokud jste mezi nimi, buďte především v klidu a užívejte si dovolenou, toto lze snadno vyřešit.

Nedokážete žít bez cvičení

Přesněji řečeno, jste na cvičení a pohybu závislí. Nedokážete si bez něj představit život a pomalu nevíte, co dělat, když už máte po tréninku nebo den volna pro regeneraci… Předpokládám, že v tomto případě máte naplánovanou poměrně aktivní dovolenou. A nebo máte dovolenou alespoň v hotelu, který je vybavený posilovnou – pro všechny případy. I tak ale můžete mít v plánu striktní odpočinek.

Aktivní dovolená

Pokud jedete na aktivní dovolenou, kde budete celé dny brázdit krajinu na kole, vodě nebo pěšky, nemáte prakticky co řešit. Pohybu budete mít dostatek, na týden či dva budete mít změnu oproti činkám a můžete si užívat volné dny. Případně můžete pro možnost nepřízně počasí vzít pár drobností, s nimiž lze odcvičit – spíše pokud nejedete do zahraničí. A nebo vytipovat fitcentra v okolí cílové destinace. A konečně – i přesto můžete v klidu vypnout a odpočívat.

Tvrdý relax a wellness

Dovolená, kde máte přímo v plánu výhradně odpočívat, maximálně plavat nebo se krátce projít. Takový wellness týden plný klidu. Potom samozřejmě vynecháte i cvičení. A bez výčitek a plně si dovolenou užíváte. Nic se tím nezkazí. Sám ale více než dva až tři dny klidu nezvládnu…

Dovolená na chatě

Pokud budete trávit dovolenou na chatě, nejspíše půjde o kombinaci předchozích dvou možností. V tomto příadě ale máte možnost si s sebou vzít i nějaké to vybavení, pokud nutně nemůžete existovat bez možnosti cvičení.

Jaké máme možnosti cvičení

Pokud máte naplánovanou aktivní dovolenou a celá dovolená Vám proprší stejně jako nám, potom máte trochu problém. Dny plné toulek po krásách české krajiny a večerního relaxu v bazénu totiž vzaly rychle za své a bylo po plánech. Miluji pěší výlety přírodou po okolí s fotoaparátem v ruce, je to skvělý relax, balzám na duši. Doma z Chrudimi mohu jít maximálně do Slatiňan a okolí, případně na druhou stranu směrem na přírodní rezervaci Habrov. Tedy pokud jdete s nějakou dobrou duší jakožto modelkou (dobrovolnice se mi klidně mohou hlásit přes e-mail silhanek@stigro.cz nebo na facebooku), jinak to není nic zajímavého stále stejné cíle.

V případě nepřízně počasí a eliminace všech plánů nastává čas pro „plán B“. Vytáhnete „knížku na večery“, křížovky, vykládací karty, využijete místní stolní fotbálek, psaní článků pro blog a podobné aktivity. Pokud neumíte jako já celé dny jen sedět a nic nedělat, chybí Vám cvičení. Naštěstí se i v tomto případě dá ledacos zachránit. Pro sepsání tohoto článku jsem si s sebou přivezl i pár drobností využitelných pro cvičení a prakticky jej ověřil i nad původní plán.

Na druhé dovolené mezi jihočeskými rybníky nám počasí naopak vyšlo a netuším, kdy bych vlastně mohl po výletech cvičit. Právě z této dovolené je úvodní fotografie – pohlednice z fotek z prvních výletů, kterou jsem posílal nejbližším kamarádkám. Pojďme si tedy konečně probrat, jak můžeme cvičit na dovolené.

Cviky s vlastní vahou

Kdykoli a kdekoli můžete vykouzlit trénink s využitím cviků s vlastní vahou. Výhodou je, že k jejich nasazení nepotřebujete žádné speciální vybavení. Nevýhodou relativně omezené možnosti zvyšování náročnosti. Vždycky lze snížit rychlost provádění cviků a procítit je. Případně dřepy a výpady lze ztížit kanystrem či lahví s vodou.

Expandery a odporové gumy

Drobné a lehké fitness vybavení, které lze snadno přibalit mezi oblečení a využít společně s cviky s vlastní vahou. Podstatně rozšíří možnosti cvičení na dovolené a máte možnost se poctivě věnovat svalovým partiím na rukou, ramenech i zádech. S expandery se cvičí plynule a pomalu, hezky procítěně. Navíc si tím i ozvláštníte běžný trénink, takže i takové osvěžení. A nemusíte mít strach, že cvičení s expandery je jako cvičení naprázdno. Pokud chcete na dovolené cvičit i za předpokladu omezeného místa v zavazadle, je to skvělá možnost. Při běžném tréninku rád používám odporové gumy ze Sportisima – jsou dlouhé 250cm, mají je v několika tloušťkách a tím i náročnosti, navíc při této délce můžete náročnost zvýšit přeložením (v půlce, na třetiny).

Malé jednoruční činky a kettlebell

Berete-li cvičení na dovolené opravdu vážně s maximální důležitostí, nemůžete vypadnout z režimu a zároveň máte i prostor v autě, vezměte si s sebou kettlebell, případně i malé jednoruční činky. Plus expander, v kombinaci s jednoručkami si můžete udělat príma supersérie. Kettlebell totiž vystačí na celý samostatný trénink celého těla, pokud jej doplníte o expander, máte velké množství kombinací. Jen dřepy a výpady mají s kettlebellem každý minimálně 4 varianty, máte z čeho vybírat.

Konečný verdikt

Co říci závěrem? Užijte si především dovolenou a odpočiňte si na ní – proto ji plánujeme. Pokud budete mít málo pohybu nebo nouzi o program, cviky s vlastní vahou máte vždy s sebou. Jsou i fajn na rychlé protažení se a abyste neměli špatné svědomí, expander či odporová guma se do zavazadla vejde.

Pokud máte veliký problém na dovolené vypnout a přerušit svůj tréninkový plán s vědomím, že po návratu se k němu již nevrátíte, vezměte si expander a ideálně kettlebell. Opět platí, abyste si dovolenou užili. Pokud svůj režim držíte víceméně po celý rok, můžete si bez výčitek dovolit na týden či dva jej přerušit. Neublíží Vám to! Ani za těch pár dní nenaberete zpátky vše, co jste zhubli během celého roku.

Jaké to je užívat si celý týden volna mimo signál telefonu? Bez činek? Dát si odpoledne ke kávě lehčí zákusek, který nejíte během roku? A občas večer dvě skleničky piva ke grilovanému hermelínu nebo masu? Přičemž alkohol znáte jen ve výjimečných případech? Je to fajn. Jsem na dovolené a k ní to prostě patří. Mám dovolenou a vychutnám si ji bez výčitek. I za cenu průměrného kalorického příjmu okolo udržovacího množství kJ. Je to prostě fajn a jednou za rok potřeba. A co Vy?

,