9 praktických pomocníků pro korálkování


Během letního stěhování pracovny jsem kromě materiálu a nářadí stěhoval i různé pomůcky, které používám. Říkal jsem si, že to jsou šikovní pomocníci a že jistě budou mít užitek i pro Vás. Vybral jsem rovnou 9 možností, pojďme se na ně tedy podívat podrobněji.

Možná některé z nich znáte a používáte, jiné naopak budou novinkou. Jedná se o pomůcky, díky kterým můžete ušetřit spoustu času i nervů a zjednodušit si život (někdy i náladu). Pracovat díky nim efektivněji a mít tak více prostoru i času na vlastní tvorbu krásných výrobků. Zároveň uvádím i odkazy, kde jsem je nakoupil.

Uvedené odkazy na materiál jsou reklamní affiliate odkazy. Pokud přes ně zakoupíte materiál, nestojí vás to nic navíc a já mohu získat drobnou provizi na nákup materiálu pro další návody nebo upgrade vybavení.

Malé misky na korálky a komponenty

Možná si na první pohled řeknete, k čemu to může být dobré. Jakmile je ale začnete používat, svět se změní. Jsou naprosto skvělé během různých částí tvoření. Vídáte je ostatně i v mých návodech. Stojí pár korun, ale občas jsou opravdu k nezaplacení:

 • můžete si do nich vysypat korálky k výběru
 • do další misky z nich vybrat ty, které jsou nejlepší a které použijete
 • díky tvaru je snadné beze ztrát obsah misky nasypat zpět do sáčku
 • lépe se korálky počítají
 • korálky a komponenty v miskách jsou přehledně pohromadě
 • korálky necestují po stole
 • vždy si vezmete k ruce potřebnou misku
 • během práce do nich můžete odkládat hotové celky
 • tvar umožňuje jejich poskládání na stole k sobě (nelze je ale spojovat)
 • jsou akorát veliké – z menších by se mohly špatně odebírat korálky a větší už by zabraly zbytečně moc místa bez využití

Jsou vyrobené z pevného, ale relativně pružného, bílého plastu. Zatím jsem nezničil ani jednu. Spíše je postupně dokupuji, protože jich nikdy není dost. A že už jich mám více desítek kusů 😀

Dostupné jsou mimochodem i v kulatém provedení:

Jehla pro navlékání korálků

Pokud potřebujete navlékat korálky, nejčastěji na pruženku, nesmí vám chybět tato speciální jehla. Je tvořena jedním pružným okem po téměř celé délce jehly. Navléknete do ní návlek a pohodlně a rychle navlékáte. Ušetří spoustu času a opravdu mnoho nervů 🙂

Přiznávám nicméně jednu věc z praxe, je to pomůcka, která se (překvapivě) špatně hledá a je velice fajn mít několik kusů. No, hledejte si jehlu v kupě nářadí a pomůcek… Prodává se na kartonu z pevného papíru a doporučuji ji pečlivě ukládat zpět na tento papír pokud nebude s návlekem. Případně si vyrobte náhradní, protože to je velice praktický držák. Navíc se z toho i dobře bere do ruky a je na stole vidět lépe než samotná jehla…

Vyrábí se v několika délkách podle použití. Pro navlékání minerálních korálků na pruženku používám tu nejkratší 57mm. Při práci ji příliž nedeformujte silou, mohla by se zohýbat a při velké míře poškození přestane být praktická.

Organizéry pro materiál, komponenty, příslušenství

Když chcete něco vyrobit, sáhnete pro zvolený materiál, potřebné komponenty a další příslušenství. Nebo naopak sáhnete po bedně, kde začnete zuřivě (někdy i zoufale) hrabat a lovit, co asi hledáte? To by asi chtělo změnit a vylepšit, zamyslete se tedy nad organizací materiálu a ostatních věcí v dílně.

Proč mít vyřešenou organizaci materiálu, komponent, návleků a nářadí?

 • přehlednost, co kde máte
 • snadno najdete, co potřebujete
 • máte přehled nad skladovými zásobami a vidíte, co potřebujete doplnit
 • lépe to vypadá
 • na fotkách z dílny plné organizérů a poliček to vypadá fakt dobře a důležitě
 • nezapomenete nápad během hledání materiálu
 • ušetříte spoustu času
 • ušetříte spoustu nervů a energie

To bylo pár základních důvodů. Organizace tvůrčí dílny znamená i zamyšlení, jak vše poskládat vedle sebe a kam. To už je samozřejmě individuální podle toho, co kdo vyrábí, co mu vyhovuje mít více po ruce a v neposlední řadě jak je vyřešený a velký vlastní prostor dílny. K fyzické organizaci využijeme tyto organizéry, které jsem pro přehlednost mírně rozškatulkoval.

Velké stěnové organizéry

Ať už jim říkáte jakkoli, jde o velké organizéry, které mají spoustu malých zásuvek a organizéry lze skládat k sobě do velkých ploch. Nejčastěji se dávají ke stěně, přičemž je vhodné je k ní i přišroubovat (na zadní straně jsou pro to otvory přístupné vytažením některých zásuvek). Nejlepší volbou jsou klasické kovové organizéry známe jako „MARSky“ z dílny kovozávodu MARS ve Svratce. Jsou standardně a opravdu dlouhodobě dostupné v široké škále velikostí vlastních organizérů a kombinací velikostí „šuflíčků“. Jednotlivé šuflíčky lze rozdělit pomocí příček, které se prodávají samostatně, stejně tak je lze dokoupit samostatně. Organizéry se vyrábí v červené a modré barvě a jsou opravdu bytelné a odolné.

Samozřejmě existují i různé alternativní kopie a náhrady, nejen plechové, ale i plastové. U nich ale počítejte s tím, že mohou být k dostání právě jednou za život bez možnosti snadného dokoupení dalších kusů. Takto mám například organizéry Parkside a neustále hledám, jestli se na trhu náhodou neobjeví znovu 🙁

Stohovatelné krabičky

Dalším typem krabiček, jež používám, jsou plastové krabičky různých velikostí, které lze stohovat na sebe. Stejně tak i vložit do nízké poličky. Jedná se o krabičky, které sice nejsou nijak kryté, ale jsou prostorné a šikovné pro uložení mnoha věcí.

Může jít o organizování malých návinů drátů (i dalších návinů), větších komponentů (v jednom mám v sáčcích hotové nerezové řetízky, v dalších komponenty na záložky, zalévací lůžka, kroužky na klíče,…), stejně tak i sáčků s velkým množstvím korálků a komponentů, drobné nářadí a pomůcky. Obdobně i těžších položek.

Výhodou je dostupnost v mnoha velikostech a možnost popisků. Přiznám se, že v rámci stěhování pracovny a reorganizaci skladování materiálů mě tvorba nových popisků teprve čeká.

Uzavíratelné organizéry pro menší drobnosti

Výčet zakončíme malými boxy s přihrádkami, které mají víko, aby obsah přihrádek nevypadl. I tyto organizéry se vyrábí v mnoha provedeních a velikostech. Přihrádky mají pevné nebo je lze upravit pomocí dodaných přepážek a krabičku si „upravit k obrazu svému“.

Sem přijdou drobnosti, často takové, kterých máme spíše pár kusů nebo je toto uložení praktičtější než do malých zásuvek. Každý organizér může být vyhrazen čistě tématicky. Například nerezové přívěsky, bižuterní přívěsky, kabošony a kameny ke zpracování (samozřejmě bezpečně zabalené), šatonové rondelky všech dostupných barev, sada spojovacích kroužků všech velikostí,… Kdo drátuje, jistě si do nich uloží sady drobných kovových korálků, které neustále používá. Jak vidíte, těch možností je mnoho.

Doporučím si zvolit jen několik typů a velikostí, které bude možné dokupovat. Výběr velikostí je samozřejmě individuální. Stejný typ a velikost lze stohovat na sebe a mít tak v dílně stejné komínky. Pomocí samolepky můžete jednotlivé organizéry označit i popisky a mít tak lepší přehled, kde co je.

Podložky na korálkování a náramky

Pro práci s korálky existují i „šablonové“ pomůcky pro tvorbu. Jeden z typů je pro náhrdelníky či náramky opatřené například karabinkou (mají i měřítko pro dosažení stejných rozestupů), nicméně lze v nich připravovat i meditační JAPA MALA. Další jsou pro minerální a korálkové náramky navlékané na pruženku v již připravených délkách.

Oba typy fungují stejně. Do prolisu šablony stačí poskládat korálky a komponenty v pořadí, které chceme. Následně je už jen postupně odebírat a navlékat či pospojovat. Korálky díky prolisům neutíkají po stole a drží svoji pozici lépe, než například při práci na ručníku a podobně, kde se špatně drží tvar.

Jednoúčelové kleště

Každý z nás používá spoustu nářadí pro techniky, kterým se věnuje. Plus nějaké to nářadí navíc s přesahem do dalších technik. Kleští se to týká též, ať už jde o přímé, zahnuté nebo o štípačky. Od každého druhu máme více typů a všechny potřebujeme 😀 Přesto bych zde zmínil dva zajímavé typy kleští.

Kleště s nylonovými čelistmi

Pokud se věnunujete technice drátování nebo prostě řešíte, jak něco držet v kleštích a přitom to nepoškrábat – víte, že existují kleště s plochými nylonovými čelistmi? Nemusíte děkovat, rádo se stalo…

Kleště na zamačkávací rokajl

Při práci s nylonovým ocelovým lankem (můžete znát i jako „tygří ocas“) existují kleště přímo určené a tvarované pro zamačkávací rokajl. Netvrdím, že budou vyhovovat každému, ale i tak se mohou občas hodit.

Ruční mikrovrtačka

Pokud pracujete s korálky, občas se můžete setkat s tím, že potřebujete opravit dírku v korálku. Někdy stačí drát a trocha hrubé síly a nečistota vzpříčená v dírce povolí. Pokud jde o úzkou dírku, nedovrtanou a podobně, je nutné sáhnout po jiném nářadí.

U plastových a pryskyřičných korálků nelze použít větší otáčky elektrické vrtačky, aby se korálek neroztekl nebo třeba nezakalil vyšším teplem. Stejně tak zahřátím může prasknout i minerální korálek. A nezmiňuji zakousnutí vrtáku…

Právě v těchto případech je skvělým pomocníkem ruční mikrovrtačka. Do čelistí stačí upnout potřebný průměr vrtáku a ručním otáčením vrtat podobně jako kdybyste měli v ruce hodinářský šroubovák.

Při zvětšování dírek pamatujte na nutnost postupovat postupně po menších změnách průměru.

Mimochodem nejčastěji takto vrtám do výrobků s epoxidem otvory pro vlepení očka. Tímto se i omlouvám, že tu nemám fotografii… …v rámci probíhajícího stěhování pracovny mám mikrovrtačku v tématické krabici pro práci s pryskyřicí.

Stojany a aranžéry na šperky

Máme přehledně roztříděný a uložený materiál, používáme praktické pomůcky. Pokud tvoříme profesionálně a šperky následně i prodáváme, vyrobením to pro nás ovšem nekončí.

Musíme svoji práci odprezentovat potenciálním zákazníkům. A je jedno, zda se budeme bavit o prodeji na jarmarcích nebo přes vlastní e-shop (mimochodem můj e-shop naleznete na www.sperkystigro.cz a používám platformu eshop-rychle.cz). V obou případech potřebujeme ukázat svůj výrobek „v praxi“.

K tomu účelu existují různé prezentéry, stojany, umělé dekolty a busty. Právě na ně výrobek naaranžujeme. Pro e-shop díky tomu můžeme výrobky korektně nafotit. A stánek na jarmarku, který má štábní kulturu a ukázku tvorby alespoň na několika umělých dekoltech či bustách vypadá hned lépe.

Samozřejmě na jarmarky nezapomeňte čistý jednobarevný ubrus – propálený ušmudlaný ubrus s logem výrobce piva co člověk občas najde na stolech na jarmarcích rozhodně dobrou reklamu nedělá.

Jsou tedy jednoúčelové stojánky pro náušnice, náramky i náhrdelníky, stejně tak i kombinované, kam se vejde náhrdelník i s náušnicemi. Případně kam lze zavěsit více řetízků s malými přívěsky. Nabídka je široká a myslím, že si každý z nás vybere to, co bude nejvhodnější pro jeho tvorbu.

Uvedené ukázky jsou z mé tvorby, která je k zakoupení na www.sperkystigro.cz.

Doufám, že vám uvedené příslušenství pomůže při vaší tvorbě a na závěr přidávám ještě jeden tip.

TIP na závěr: udržujte své pomůcky i nářadí v dobrém stavu a ukládejte je šetrně, ať úspěšně pomáhají a slouží co nejdéle.

,